Jdi na obsah Jdi na menu
 


7 hříchů - 7 lží

24. 10. 2013

„Nejhorší lži jsou ty, které si namlouváme tak dlouho, až podle nich začneme žít.“ Dieter Schwarz

„Nikdy jsem nepochyboval o své intuici. Vždy jsem se včas dokázal zbavit všech lží, než bylo pozdě“  Naučit lhát je přece snadné, ale lži z hlavy odinstalovat? A jaké především?

„Lžím říkám šedý zákal mozku. Někdy uvěříte nákaze někoho blízkého, jindy podlehnete negativně smýšlejícímu okolí a nejvíce velkých lží vyroste z malých nepochopení.“ 

1. Uspět znamená dosáhnout na velké sny

Jaké máte sny? Hned velký dům, drahý supersport, luxusní jachtu na pobřeží? Tomu Schwarz neříká sny, ale nebezpečné iluze. „Nikdo neumí bez tréninku vyskočit hned na pátý schod. Někdo to zkouší, párkrát schytá bouli a jednou toho pátého schodu možná dosáhne. Moudřejší člověk jde raději postupnou cestou zdolávání jednotlivých schodů.“

Velké úspěchy sestávají z malých, každodenních. Co začít jimi? Nebude to rychlejší?

2. Bohatství má vydlážděnou cestu

Nemám podmazané politiky, pytel plný kapitálu, záruku… nemůžu uspět. To je stejně hloupá lež jako ta, že všechno na světě už bylo vymyšleno. Co úspěšný člověk, to jiná cesta. Proč? „Každého uspokojuje a baví něco jiného. Neexistují dva stejní lidé, lišíme se i v tak titěrných detailech jako otisk prstu nebo DNA. Jak bychom se mohli shodovat v konkrétním snu nebo dokonce ve způsobu, jak toho snu dosáhnout?“ Schwarz věří, že každý má potenciál uspět. Ale každý jinak. Na nás je objevit v sobě tu SVOJI cestu.

3. Přepracovanost je produktivita

„Pracuj chytřeji, ne tvrději,“ říkal už Warren Buffett. České přísloví v obdobě dodává: Dvakrát měř, jednou řež. „Přemýšlením si člověk ušetří spoustu práce. Ani Goliáš, a to byl rabiát, nepřemohl malého Davida. Síla chytrost nikdy nepřepere,“ tvrdí Schwarz.

Doporučuje zamyslet se někdy, jak jednáme a reagujeme – a proč vůbec právě tak. Neexistuje produktivnější způsob? „Dřít do úmoru je efektní, ale málokdy efektivní.“

4. Být statečný znamená nebát se

Napoleon Bonaparte před bitvou u Trafalgaru hřímal: „Příležitost prokázat statečnost je právě tehdy, když máte strach.“ A měl pravdu. Být statečný znamená jednat navzdory strachu, s pocitem, že je čas to udělat. Nevíte, co Vás čeká, a přesto jdete do toho!

„Život je boj a člověk stále musí být statečný. Každé rozhodnutí je odmítnutím něčeho. Ať souhlasíte, nebo odmítáte. Vždy hrozí, že se odpovědí vzdáte něčeho zajímavého. Nežijte v iluzi, že odmítáním změny nic neriskujete a o nic nepřicházíte,“ říká Schwarz.

Ani být silný neznamená necítit bolest. Právě naopak. Ti nejsilnější podstupují stále větší námahu, aby tréninkem posunuli svůj práh. A to setsakra bolí. Fenomenální tyčkař Sergej Bubka jednou prohlásil: „Myslím, že nikdo nezažil více porážek v dětství než já. Musel jsem se učit a růst jen proto, že jsem si přál, abych už žádnou další nezažil.“

5. Všechno se spiklo proti mně

Otřepaný příběh: Mnoho z nás si není schopno přiznat odpovědnost za svůj neúspěch. Rádi by nalezli nějakého viníka. Jen ne sebe.

Když se zeptáte neúspěšných, co dělají pro zlepšení finanční situace, jste překvapeni souborem důvodů, proč se nemohou stěhovat za lepší prací, podnikat, vzdělávat, učit cizí jazyky, že jsou příliš mladí/staří… až jejich argumenty skončí u politiky. Říkali to už za komunistů – s tím rozdílem, že tehdy se podnikat skutečně nedalo, natož v cizině.

Schwarz je v tomto nelítostný: „Pravda je taková, že pokud na něčem smysluplném už teď nepracujete, jedinou osobou, která Vás stahuje zpátky, jste Vy. Neděláte-li nic pro své cíle, vyčítat to můžete sobě. Jen Vy máte odpovědnost za svůj život, nikdo jiný.“

Muž s majetkem 27,7 miliardy dolarů zdůrazňuje, že vše – získat univerzitní vzdělání, vybudovat firmu nebo dosáhnout jiného velkého cíle – vyžaduje čas a odvahu kladně odpovědět na otázku: „Jsem rozhodnut(a) žít několik příštích let tak, jak by mnoho jiných lidí nechtělo, a strávit zbytek života tak, jak by mnoho jiných lidí nedokázalo?“

6. Budu se cítit připraven, až přijde správný čas

Představte si loď, která pluje do nebezpečné bouře, a její kapitán mává rukou: „Ještě nejsem připraven na změnu kurzu. Otočím kormidlem až zítra, až pozítří, až… až…“ 

Neměli byste ho za blázna? Sebevraha?

Změna je život, říkáme rádi, ale často se nedomníváme, že už nastal ten správný čas. Nuda je přece to nejlepší pro pohodlí. Jakmile se objeví něco na práci, štve nás to. „Tak jo. Udělám to, ale až…“ Ne, hlavně ne změnu! Schwarz varuje: „Co se změní, pokud jdeme stále stejnou cestou? Nic. Naopak kdo si zvykne žít stále v nepohodlí, vhodný čas vidí permanentně.“ Příklad: Také se Vám stává, že se odhodláte k úklidu a nevíte, z jakého konce začít dřív? Zvláštní, že náhle nám připadne přijatelný čas na vše, že?

7. Je pozdě na změnu

Čtete tyto řádky? Pokud ano, gratuluji, ještě žijete. Což znamená, že není pozdě.

Podle Schwarze se dají věci uvést do chodu, pokud to chcete, v jakémkoli věku. „Na životě je úžasné, že právě teď můžete cokoli nového začít. Budoucnost změníte tím, že něco uděláte teď. Ale naplánujete-li si změnu až v budoucnu, přítomnost se nezmění.“

 

 

zdroj: http://www.firstclass.cz/mysleni-bohatych/7-lzi-ktere-je-dobre-odinstalovat-z-hlavy/#sthash.QRJmtLum.dpuf

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář